Peynirli Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri
27 Haziran 2024

Peynirli Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Peynirli Yufka Böreği

Peynirli yufka böreği, mutlaka herkesin tatması gereken lezzetlerden biridir. Bu börek, ülkemizde oldukça yaygınlaşmış ve sıklıkla tüketilen yiyecekler arasındadır. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu böreğin yapılışı da son derece kolaydır. Öyle ki, yemek yapmayı bilmeyen biri bile bu böreği rahatlıkla hazırlayabilir. Ancak, hazır yufka kullanmazsanız, zamanınız biraz daha fazla gidebilir. Hazır yufka kullanmadığınız zaman, yapım süreci biraz daha zahmetli ve zor olacaktır. Bu nedenle, hazır yufka kullanarak çok daha pratik ve kolay bir şekilde bu böreği evinizde aileniz ya da misafirleriniz için kısa bir sürede yapabilirsiniz. Peynirli yufka böreği, gevrek ve çıtır bir börektir. Bu nedenle lezzetini mutlaka denemelisiniz.

Peynirli Yufka Böreği Malzemeleri

  • Beş adet hazır yufka
  • Bir çay bardağı sıvı yağ
  • Bir adet yumurta
  • Üç çay bardağı yoğurt
  • 100 ml maden suyu
  • Bir su bardağı lor peyniri ve birkaç dal maydanoz

Peynirli Yufka Böreği Nasıl Yapılır?

Yapılış aşamalarına geçmeden önce, bir kenarda maydanozları ince ince doğrayalım ve peynirlerle birlikte iyice harmanlayalım. Böylece börek yapılışı sırasında iç harcı hazırlamakla uğraşmadan hızlı bir şekilde işlemleri tamamlayabiliriz. Bu işlemi tamamladıktan sonra, peynirli yufka böreği yapımında kullanılacak sostan hazırlayalım. Bu sosu bir yumurta, bir miktar sıvı yağ ve maden suyunu bir kap içerisinde iyice çırparak yapabilirsiniz. Sosu yaptıktan sonra, kullanacağınız fırın tepsisinin dibini herhangi bir yağ kullanarak iyice yağlayalım.

Tepsinin dibini yağladıktan sonra, yufkalardan birini tepsiyi ortalayarak tepsiye serelim ve kenarlarını dışarıya bırakalım. Daha sonra tüm yufka üzerine hazırladığımız maden suyu ve yumurta sosunu bolca sürelim. Bu işlemden sonra elimizde dört yufka kalacak. Bu yufkalardan iki tanesini daha arasına yumurtalı sostan sürerek tepsi üzerine serin ve bu yufkaların üzerine peynir ve maydanozu ince ince doğrayarak hazırladığımız iç harçtan ekleyelim. Bu harcın her bölgeye eşit gelecek şekilde serilmesi, lezzeti tüm tepsiye dağıtacaktır.

Bu işlemden sonra, kalan iki adet yufkayı da tepsinin üst kısmına sererek harcın üzerini kapatın. Daha sonra tepsinin dışına taşan yufkaları terse doğru tepsinin içerisine kapatın ve tepsinin üst kısmına bol bol yumurtalı sostan sürün. Bu sırada fırınımızın ısınması için 200 dereceye ayarlayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Hazır olan peynirli yufka böreği üzerine son olarak çörek otunu serperek fırına atabilirsiniz. Tam olarak kızardığı zaman, uygun şekillerde dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Milföylü Tepsi Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Milföylü Tepsi Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimekli Börek Hazır Yufkadan

Yeşil Mercimekli Börek Hazır Yufkadan

Karnıyarık Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Karnıyarık Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Sulu Börek Tarifi ve Malzemeleri

Sulu Börek Tarifi ve Malzemeleri

Mayalı Ispanaklı Börek Tarifi ve Malzemeleri

Mayalı Ispanaklı Börek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Börek Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Börek Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Börek Tarifleri Peynirli Tarifi ve Malzemeleri

Börek Tarifleri Peynirli Tarifi ve Malzemeleri